بسیاری از افراد در تابستان برای خنک شدن نوشیدنی سرد را انتخاب می‌کنند. با این باور که در گرمایی که از آسمان و زمین می‌بارد، یک لیوان نوشیدنی خنک با یخ فراوان حسابی آدم را سر حال می‌آورد. اما می‌دانید برای خنک شدن بدن‌تان در گرما، نوشیدنی گرم بهتر عمل می‌کند؟ اگر باورتان نمی‌شود، این مطلب را تا آخر بخوانید.

گرم‌تر شدن کره‌ی زمین باعث شده هرسال تابستان گرم‌تری را هم نسبت به سال قبل از سر بگذرانیم. فصلی که نوشیدنی‌های سرد کافه‌ها هم حسابی طرفدار دارند. دانشمندان اما می‌گویند تحت شرایط خاص نوشیدنی‌های گرم در زمان گرما دمای بدن را پایین‌تر می‌آورند، تا نوشیدنی‌های سرد. اما تحت چه شرایطی و چطور این اتفاق می‌افتد؟

وقتی نوشیدنی گرم را می‌نوشید، معده‌ی شما داغ می‌شود و به دنبال آن دمای بدن‌تان بالاتر می‌رود و پوست‌تان عرق می‌کند. این نشستن عرق روی پوست پیامی در دلش دارد: بدن باید برای تعادل، دمای خودش را پایین‌تر بیاورد. عرق کردن راه بدن برای پایین آوردن دما ست، پس با بالا رفتن دما رطوبت نشسته بر پوست تبخیر و بدن خنک می‌شود. اما آیا در همه‌حال این راه‌حل به خنک شدن می‌رسد؟ جواب منفی ست. در روزهایی که هوا گرم و شرجی ست و لباس زیادی به تن دارید و عرق از سراپای بدن‌تان می‌چکد، نوشیدن چای یا قهوه‌ی داغ کمکی به خنک شدن‌تان نمی‌کند و باید سراغ نوشیدنی‌های سرد بروید. در واقع این راه حل مخصوص کسانی ست که در شهرهای گرم و خشک زندگی می‌کنند.

پس اگر در شهری خشک زندگی می‌کنید و قبل از عرق کردن و گرمازدگی به کافه‌ای رسیدید و بین یک قهوه‌ی گرم و یک ماکتیل سرد تردید داشتید، قهوه گرم را امتحان کنید. لحظاتی خنک و جذاب انتظارتان را می‌کشد.