نویسنده: امین لیمودهی

ایروپرس به عنوان یکی از روش‌های نوین دم‌آوری و به دلیل چالش‌های پیش رو برای شرکت‌کنندگان و در عین حال استفاده ساده از آن برای عاشقان قهوه در سراسر دنیا تنها ابزاری است که مسابقات مستقل آن از سال ۲۰۰۸ تا به امروز برگزار می‌شود.

حال این سوال مطرح می‌شود که مزیت ایروپرس نسبت به روش‌های دیگر دم‌آوری مانند کمکس، V60 و… چیست و چگونه باریستاها و غیرباریستاها با شرکت در این مسابقه ‌آن را تبدیل به رقابتی جذاب کرده‌اند؟ در اینجا مروری کوتاه می‌کنیم بر مزیت‌های ایروپرس نسبت به دیگر ابزارهای دستی دم‌آوری قهوه:

  • ایروپرس جزو معدود ابزار دم‌آوری است که کاملا دستی بوده و هیچ‌گونه فرآیند مکانیکی و الکتریکی در آن دخالت ندارد.
  • ایروپرس تنها ابزاری است که ترکیبی از روش‌های فیلتری و غوطه‌وری است.
  • ایروپرس به دلیل ساختار خود تنها ابزاری است که گستره دمایی زیاد، گستره درجه آسیاب مختلف از قهوه ترک تا فرنچ‌پرس، مدت زمان تماس آب وقهوه (کوتاه یا طولانی)، استفاده از یک یا چند فیلتر کاغذی و یا استفاده از فیلتر فلزی، استفاده از عامل فشار برای فیلتر کردن قهوه و عصاره‌گیری از آن، تبعیت نکردن از نسبت قهوه به آب مصرفی استاندارد، حجم محدود و مشخص آن و… پارامترهای متنوعی را برای رسیدن به بهترین پروفایل طعمی پیش روی شرکت‌کنندگان قرار داده است.
  • با توجه به نکات بیان شده و زمینه تولید کمپانی ایروبی (ساخت اسباب‌بازی‌های ورزشی) به عنوان کمپانی تولید‌کننده ایروپرس، هویت برگزاری مسابقه همسو با ذات کمپانی به مثابه یک بازی دورهمی است. از این رو این مسابقات همواره به صورت شاد و مفرح و به دور از تشریفات برگزار می‌شود.
  • به دلیل این که همه شرکت‌کنندگان از قهوه واحدی استفاده می‌کنند، تنها مهارت و دانش آنها نسبت به دم‌آوری قهوه و مهارت‌های طعم‌شناسی آنان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بر خلاف مسابقات دم‌آوری که انتخاب قهوه و ادعاهای طعمی و مزه‌ها بر عهده باریستا ست.
  • مسابقات ایروپرس تنها مسابقه مربوط به قهوه در دنیاست که همواره با شگفتی همراه بوده و بسیاری از آماتورها در آن به مقام قهرمانی رسیده‌اند.