از چندی پیش پورلکس بلند هم با ویژگی‌های خاصش به بازار ایران وارد شد. تا پیش از آن علاقه‌مندان به این آسیاب سریع و دقیق به مدل کوچک یا مینی آن دسترسی داشتند. اما فکر می‌کنید تفاوت های این دو مدل آسیاب پورلکس با همدیگر در چه چیزهایی ست؟ در این مطلب کوتاه می‌کوشیم تا ویژگی‌های پورلکس بلند را توضیح بدهیم.

آسیاب دستی پورلکس مینی حدود ۲۵ گرم قهوه را می‌تواند هربار آسیاب کند. در آسیاب پورلکس بلند این ظرفیت به حدود ۴۰ گرم می‌رسد. اگر برای بیش از دو نفر معمولا قهوه را به‌صورت دستی آسیاب می‌کنید، پورلکس مینی ممکن است انرژی زیادتری از شما بگیرد.

پورلکس مینی همسفر خوبی برای به جاده زدن و قهوه دم کردن در سفر است. هم کوچک است و به راحتی در کیف جا می‌شود و هم برای دسته‌اش، لفاف پلاستیکی روی بدنه آسیاب تعبیه شده که باعث می‌شود دسته و آسیاب به‌هم بچسبند و جدا نشوند. پورلکس بلند اما برخلاف مدل مینی جایی برای گذاشتن دسته ندارد و باید کمی مراقب گم نشدن‌اش باشید. اما در سفر افراد اغلب بیشتر از دو نفر هستند و شاید آسیاب بزرگ‌تر برای برخی مناسب‌تر باشد.

به غیر از این دو تفاوت، آسیاب‌های مینی و بلند پورلکس فرقی با هم ندارند. هر دو تیغه‌های سرامیکی و مخروطی دارند که داغ نمی‌شوند و روی طعم نهایی قهوه اثر نمی‌گذارند. تمیز کردن این تیغه‌ها هم به سادگی صورت می‌گیرد و اگر بر اثر اتفاق تیغه‌های آسیاب بشکند، یدک آن‌ها هم وجود دارند و می‌توان جایگزین کرد. هر دو این دو مدل از ریزترین تا درشت‌ترین حالت برای قهوه ترک و فرنچ‌پرس تنظیم می‌شود. آسیاب بلند پورلکس اختلاف قیمت زیادی با مدل مینی آن ندارد و توصیه می‌کنیم شیوه مصرف قهوه و آسیاب خود را در نظر بگیرید و بسته به نیاز خودتان، یکی از این دو آسیاب حرفه‌ای را انتخاب کنید.